Kablosuz Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Bluetooth Kulaklık Alma Rehberi

Kablosuz Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Bluetooth Kulaklık Alma Rehberi
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kablosuz Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Kablosuz kulaklık alırken kararsız kalanlar için Bluetooth Kulaklık Alma Rehberi ile karşınızdayız. Kablolu kulaklıklardan sıkılanlar, araç kullanırken telefonu kulağına götürmekten sıkılanlar, yürüyüş ve koşu yaparken müzik dinlemekten vazgeçmeyenler için gelin bu kulaklıklara göz atalım:

Kablosuz Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kablosuz kulaklık alırken öncelikle kulaklığın tasarımına ve türüne dikkat etmek gerekiyor. Bu kulaklıkların hepsi aynı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kulak içi/ kulak üstü, silikonlu / silikonsuz modeller arasındaki farkları bilmiyorsanız, aşağıda kısaca anlatacağız.

Bluetooth kulaklıklar için şarj süresi en önemli şeylerden birisi. Enseye takılan ilk modellerin 4-5 şarkıda bittiğini duymuşsanız, korkmakta haklısınız. Neyse ki yeni modeller 4-6 saat pil ömrüne sahipler. Kutularıyla beraber kullanım süreleri 12 saatten 30 saate kadar çıkabiliyor.

Kablosuz kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de aktif /pasif gürültü önleme özelliği var mı? Görüşmelerde gürültü önlemeyi başarabiliyor mu? Çağrı kalitesi nasıl? Tabi bu tür kulaklık kullananlardan bazıları (mesela bu yazıyı yazan editörünüz) sadece müzik dinlemek için veya oyun oynamak için kullanmak isteyebilir, onlar için çağrı kalitesi ikinci planda kalabilir.

Bluetooth ile bulunabilme özellikleri, kutudan çıktığı anda telefonla eşleşebilmesi, üzerindeki düğmelerin kullanım özellikleri, malzeme kalitesi gibi diğer seçenekler de dikkat edilmesi gereken özellikler arasında… Haydi bu saydığımız özellikleri tek tek inceleyelim:

Bluetooth Kulaklık Alma Rehberi

Bluetooth Kulaklık Alma Rehberi

Bluetooth kulaklık alırken fiyatı, tasarımı, müzik/ çağrı kalitesi, pil ömrü, tuşların kolay kullanımı gibi özelliklerden hangisi sizin için daha önemli? Bu soruyu cevaplamak için bluetooth kulaklıkların özelliklerini inceleyelim ve kablosuz kulaklık satın alma rehberimiz başlasın:

Kablosuz Kulaklık Çeşitleri (Tasarım)

Üç ana kablosuz kulaklık çeşidinden bahsetmek mümkün:

Silikonlu kulak içi kulaklıklar

İki kulaklığı boynunuzun arkasına dolanacak bir kabloyla birbirine bağlayan ilk modellerin aksine, birçok modelde artık tamamen kablo yok. Ve kulak içinden hem düşmesini engelleyen, hem de çevre sesleri kesen silikona sahipler.

Özellikle kablosuz kulaklıklar, egzersiz ve yürüyüş meraklıları için idealdir. Herhangi bir sporcunun sahip olması gereken ter ve yağmur geçirmeyen özelliğe sahip çok sayıda egzersiz kulaklığı vardır.

Silikonsuz kulak içi kulaklıklar

Aslında Earbuds tipi kulaklıklar bu türdendir.

Silikonlu ve silikonsuz tip kulaklıkların hemen artı ve eksilerinden bahsedelim:

  • Silikonsuz kulaklıklar uzun süre kullanımda bile kulakta pek ağrı yapmazlar, hatta kulağınızda unutabilirsiniz. Silikonlu modeller ise kulakta durdukları sürece kendilerini hissettirirler. Dipnot olarak belirtelim: Uzun süre müzik dinlemek veya telefonda konuşmak silikonlu kulaklık kullanan bazı kişilerde kulakta ağrı yapabilir. Şahsen ben silikonlu kulaklıktan çok memnunum, uzun süreler müzik dinlememe rağmen ağrı yaptığına şahit olmadım. Zaten silikonsuz kulaklık ile müzik dinlemek kesinlikle keyif vermez.
  • Silikonsuz kulaklıklar kulağınızda takılı iken karşınızdaki kişiler ile çok rahat sohbet edebilirsiniz. Çevreden gelen sesleri duymaya devam edersiniz. Silikonlu kulaklıklardan sadece birini bile taktığınızda çevreden gelen sesleri duymamaya başlarsınız. Özellikle müzik dinlerken veya gürültülü bir ortamda karşı tarafı anlamaya çalışırken silikonlu modeller daha faydalı olabilir.
  • Silikonsuz modellerin silikonu yoktur. Tek tip olduğu için (universal) genelde çoğu kişinin kulağına tam olabilirler. Silikonsuz model kulağınıza oturmuyorsa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Silikonlu modellerde üç farklı büyüklükte silikon bulunur, büyük -orta – küçük, hangisi rahat olursa onu kullanırsınız.
  • Silikonsuz kulaklıkları sadece müzik dinlemek için alırsanız, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü ortamdaki diğer sesleri duymaya devam edersiniz.
  • Silikonsuz kulaklıklar, koşu, egzersiz veya uzun yürüyüş yapanlar için ideal sayılmazlar. Çünkü her an düşecekmiş gibi hissettirirler. Silikonlu kulaklıklar spor sevenler için daha uygundur, kulağınızdan kolay kolay düşmezler.

Kulak üstü kulaklıklar

Bunlar boyut olarak daha büyük kulaklıklardır. Listede yer vermemizin nedeni yanlışlıkla bu tip bir kulaklık seçmenizi önlemektir. Tabi siz özel bir sebepten bunlarla ilgilenmiyorsanız: oyun meraklıları, stüdyo kalitesinde müzik sevenler, sinema tadında film izlemek isteyenler…

Kulak yastıkları kulağın tamamına oturduğu için, duyduğunuz sesler normal seslere çok benzerler. Daha küçük kulaklıklara göre daha fazla konfor ve daha iyi pil ömrü sunarlar.

Bir de kullanım özelliklerine göre (kimine göre parasına göre) ikiye ayırmak da mümkün, çok daha fazla özellik içeren Gerçek Kablosuz Kulaklıklar ve diğerleri…

Gerçek Kablosuz Kulaklıklar

Apple, AirPods ile teknolojiyi popüler hale getirdi ve diğer şirketler hemen rakip ürünleri çıkardılar. Gerçek kablosuz kulaklıklar, dokunma veya düğme kontrollerini sık sık yeniden yapılandırabileceğiniz, ortam geçişi gibi özellikler arasında geçiş yapabileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz için bol miktarda kullanıcı kontrolü sunar. Siri veya Google Asistan ile bağlantı kurup, “sesi arttır” dediğinizde sizi dinleyen bir kulaklık aslında çok hoş olabilir.

Ses Performansı ve Çağrı Kalitesi

Öncelikle kulaklık alırken Bluetooth sürümü ve meraklıları için codec bileşenlerini incelemekte fayda var. Yeni modeller Bluetooth 5.0 veya 5.1 kullanıyorlar. Bluetooth 4 veya 3 sürümlü bir kulaklık görürseniz, eski bir model olduğunu anlayabilirsiniz.

BLUETOOTH CODEC BİLEŞENLERİ

iPhone sahipleri için iOS’un desteklediği tek yüksek kaliteli Bluetooth codec bileşeni olan AAC’yi destekleyen kablosuz kulaklıklar, en iyi ses kalitesini sunar. Ses kalitesini optimize eder ve Apple cihazlarda gecikme süresini azaltır. Android, AAC’yi donanımınıza bağlı olarak değişen derecelerde verimlilikle kodlar, bu nedenle bir aptX kulaklığı veya hatta bir çift LDAC kulaklığı ile daha iyi durumda olursunuz.

Bazı Android akıllı telefon üreticilerinin kendi özel kodekleri vardır. Samsung’un Galaxy Buds serisi kulaklıklar, sinyal gücüne göre bit hızını sürekli olarak ölçekleyen Samsung Ölçeklenebilir Codec’i destekler.

Ses kalitesi için herkesin farklı beklentileri olacaktır. Ses düzeyinin yüksekliği, sesin bas-tiz özellikleri, kristal berraklığında ses kalitesi, stereo ses kalitesi, iç ekolayzır özelliği gibi bazı özellikler müzik dinlerken alacağınız keyfin artmasına sebep olacaktır.

Bir de gecikme süresine değinmek gerekir. Gecikme, gönderilen bir ses sinyali ile sizin duyabildiğiniz zaman arasındaki kısa gecikmedir. Müzik dinlerken bunu fark etmeyeceksiniz, ancak video izliyor veya oyun oynuyorsanız, sesin görüntüyle senkronize olmamasına neden olabilir. Gaming özelliğine sahip kulaklıklar, oyun tutkunları için özel tasarlanmıştır.

Bluetooth Kulaklık Önerisi » En İyi Bluetooth Kulaklık Modelleri Kablosuz Kulaklıklar

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Mola Zamanı Son Dakika Haberler Teknoloji Dizi Sağlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!