James Webb uzay teleskobu nerede? James Webb Görevine Başlamak Üzere Konumlandırıldı

James Webb uzay teleskobu nerede? James Webb uzay teleskobu son dakika. James Webb uzay teleskobu ilk görüntü geldi mi? James Webb yörüngesine oturdu mu?

James Webb nerede? James Webb uzay teleskobu son dakika haberi var mı? James Webb yörüngesine oturdu mu? James Webb uzay teleskobu ilk görüntü geldi mi? 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu, Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki ikinci Lagrange noktasında (L2) yerleştirilmesini tamamladı. 30 günlük yolculuk burada sona erdi. Şimdi sistemlerinin çalışması için yeteri kadar soğumayı bekliyor.  Güneşin ısısı ve teleskobun kendi aletlerinin oluşturacağı tüm parazitlerden kurtulmak için en erken nisan sonuna kadar beklememiz gerekiyor.

James Webb yörüngesine oturdu

James Webb şimdi en az önümüzdeki 10 yıl boyunca L2 çevresinde hale yörüngesini sürdürecek ve burada kızılötesi dedektörlerini evrenin geçmişine, Big Bang’den sonra oluşan en eski yıldızlara ve galaksilere derinlemesine bakmak için kullanacak. Evet, geçmişi araştıran teleskop göreve başlamak için hazır.

James Webb Neden Gönderildi? James Webb teleskobu ne işe yarıyor?

Evrenin ilk günlerinden itibaren Büyük Patlama’dan sonra ilk oluşan yıldızlar ve galaksiler, evrenin genişlemesiyle ışıklarını o kadar uzaklara göndermişler ki 13 milyar yıl önce yaydıkları ışık, evrenin dışına kaymıştır. Bu sürece kırmızıya kayma deniliyor. Normal teleskoplarla gözlenemeyen bu ışığın peşine James Webb takılacak.

Kırmızıya kayma denilen olay görünür ışığı, normal teleskopların artık algılayamayacağı kızılötesi ışığa dönüştürür. Webb’in derin kızılötesi sensörleri bu nedenle başka hiçbir teleskopun yapamadığını yapmayı ve bu ışığı ilk kez yakalamayı hedefliyor.

En Güzel Selfie Nasıl Çekilir? İyi Selfie Çekme Teknikleri

James Webb uzay teleskobu ilk görüntü geldi mi?

Webb’in ilk görüntüleri, Webb’in sensörlerinin -369,4 Fahrenheit/-223 santigrat dereceye kadar soğuması için yeterli zamana sahip olduktan sonra en erken Nisan ayı sonuna, daha mantıklı tahminlere göre Mayıs sonu göndermesi  bekleniyor.

Şu anda, NASA ve dünyanın dört bir yanından hem hükümet hem de özel müteahhitler olmak üzere tüm çeşitli mühendisler, şüphesiz tüm zamanların en büyük mühendislik başarılarından birini kutluyor.

Her şey tasarlandığı gibi çalışıyorsa, evrende, evrenin doğumundan sonra ilk yıldızların oluştuğu 13 milyar yıldan fazla zamana baktığımızda, evrende kelimenin tam anlamıyla daha önce hiç görmediğimiz manzaraları James Webb yardımıyla göreceğiz.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir