Hangi Coin Alınır? Hangi Altcoin alınmalı 2021 Altcoin Yatırım Tavsiyeleri

Hangi Coin Alınır? Hangi Altcoin alınmalı 2021 Altcoin Yatırım Tavsiyeleri
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hangi Coin Alınır? Hangi Coin Yükselir? Hangi coin kazandırır? Hangi coin almalıyım? 2021 yılında hangi coin alınmalı? Hangi Altcoin alınmalı? Hangi Kripto Para Yükselir? Hangi Altcoin alınmalı 2021? Hangi coine yatırım yapılmalı 2021. Altcoin yatırım Tavsiyeleri 2021 Ekim. Kripto para yatırımcıları hangi kripto para yükselir 2021 yılı sonunda diye merak ediyorlar. Sizler için uzmanların tavsiye ettiğini altcoin’lerden bahsetmek istiyoruz.

Hangi Coin Alınır?

Coin piyasasında öncelikle izlemeniz gereken en popüler coinlerden bahsedelim:

Bitcoin (BTC)
Litecoin (LTC)
Polkadot (DOT)
Ethereum (ETH)
Stellar (XLM)
Monero (XMR)
Solana (SOL)
Axie Infinity Shards (AXS)
Cardano (ADA)
Binance Coin (BNB)
Wilder World (WILD)

Bitcoin alınır mı?

Hangi Coin Alınır diye merak edenler genelde Bitcoin fiyatını sürekli takip ederler. Bitcoin piyasanın şekillenmesinde en önemli coin olarak göze çarpar. Bitcoin’in 2009’daki icadı parayı sonsuza dek değiştirdi ve teknolojisindeki her türlü varyasyona ve iyileştirmeye kapı açtı. Bitcoin’in önemini ve ona eşlik eden blok zincirinin altında yatan kavramı küçümsemek zor, ancak 12 yıl sonra, Bitcoin’in ilk hamle avantajı, piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkarmak için birleşti.  Tesla’nın Bitcoin’i bilançosuna koyma kararı ve El Salvador’un onu yasal hale getirme hamlesi  2021 yılı içerisinde BTC’nin nasıl ana akım haline geldiğini gösteriyor. Şirket bilançolarındaki trilyonlarca doların hala nakit veya nakit eşdeğeri olarak atıl kalmasıyla, BTC’nin kurumsal finansmana girişi hala erken safhalarda.

Ethereum Alınır mı?

Bitcoin, başından beri önde gelen kripto olmasına rağmen, Ethereum 2015 yılında hesaba katılması gereken bir güç olarak ortaya çıktı ve belki de herhangi bir işletmenin mavi çipli bir kripto olarak kabul edildiği diğer tek token. Ethereum’un gelişmekte olan ve hızla büyüyen merkezi olmayan finans alanındaki pazar payı veya DeFi, dijital para biriminin Bitcoin’in genel kripto pazarındaki payını yavaşça parçalıyor. 2021’in başında Bitcoin, pazarın %70,7’sini, Ethereum ise sadece %10,8’ini oluşturuyordu. Bugün, BTC %45,1 ve ETH %18 ile fark önemli ölçüde daraldı.

Hangi Altcoin alınmalı 2021

Altcoin almadan önce piyasanın önde gelen altcoin’lerine bir göz atmak lazım.

Hangi Altcoin Alınır?

Piyasanın en büyük işlem hacmine ve popülaritesine sahip altcoin listemiz başlıyor:

Litecoin (LTC)

Litecoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmeyen ve tüketici sınıfı CPU’ların yardımıyla çözülebilen bir çalışma kanıtı olarak “scrypt” kullanan açık kaynaklı bir küresel ödeme ağına dayanmaktadır. Litecoin birçok yönden Bitcoin’e benzese de, daha hızlı blok oluşturma hızına sahiptir ve bu nedenle daha hızlı işlem onay süresi sunar. Geliştiriciler dışında, Litecoin’i kabul eden giderek artan sayıda tüccar var. Eylül 2021 itibariyle, Litecoin 4 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve yaklaşık 190 dolarlık bir coin başına değere sahiptir ve bu da onu dünyanın en büyük on altıncı kripto para birimi haline getirdi.

Polkadot (DOT)

Polkadot, diğer blok zincirler arasında birlikte çalışabilirlik sağlamayı amaçlayan benzersiz bir hisse kanıtı kripto para birimidir. Protokolü, sistemlerin tek bir çatı altında birlikte çalışmasına izin vermek için izinli ve izinsiz blok zincirlerin yanı sıra oracle’ları birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Polkadot’un temel bileşeni, çeşitli ağların birlikte çalışabilirliğini sağlayan röle zinciridir. Ayrıca, özel kullanım durumları için kendi yerel belirteçlerine sahip “parachains” veya paralel blok zincirlerine de izin verir.

Polkadot’un Ethereum’dan farkı, geliştiricilerin Polkadot üzerinde merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak yerine, Polkadot zincirinin zaten sahip olduğu güvenliği kullanırken kendi blok zincirlerini oluşturabilmeleridir. Ethereum ile geliştiriciler yeni blok zincirleri oluşturabilir, ancak yeni ve daha küçük projeleri saldırıya açık bırakabilecek kendi güvenlik önlemlerini oluşturmaları gerekir, çünkü bir blok zinciri ne kadar büyükse, o kadar fazla güvenliğe sahiptir. Polkadot’taki bu kavram, paylaşılan güvenlik olarak bilinir.

Polkadot, Ethereum projesinin geleceği hakkında farklı görüşleri olan çekirdek kurucularının bir başka üyesi olan Gavin Wood tarafından yaratıldı. Eylül 2021 itibariyle, Polkadot’un yaklaşık 35 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ve bir DOT 35.25 dolara işlem görüyor.

Solana (SOL)

Solana, 2021’de hızla sahneye çıktı ve belirsizlikten yükseldi – SOL, yılın başında %0,01 pazar payına sahipti. Ethereum gibi Solana da, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamalar veya kısaca Dapp’ler oluşturabilecekleri, borsalar, brokerler, takas odaları ve bankaların kendileri gibi geleneksel finansal bekçileri ortadan kaldıran DeFi’de bir lider haline geldi. Yenilik her zaman bir artı değildir, ancak Solana ile birlikte: Ethereum benzeri ağ, kullanımı son derece kolay olan temel Rust programlama dili nedeniyle kaliteli mühendislik yeteneklerini çekmek için hızlı olmuştur. SOL’un ETH üzerinde sahip olduğu diğer iki iyileştirme: Ağ, hem daha yüksek hızlara hem de çok daha düşük işlem ücretlerine sahiptir. Solana’nın fiyatı yalnızca 2021’de yaklaşık 100 kat artarak 1,51 dolardan 160 doların üzerine çıktı.

Stellar (XLM)

Stellar, büyük işlemler amacıyla finansal kurumları birbirine bağlayarak kurumsal çözümler sağlamak üzere tasarlanmış açık bir blok zinciri ağıdır. Bankalar ve yatırım firmaları arasındaki – genellikle birkaç gün süren, çok sayıda aracıyı içeren ve çok miktarda paraya mal olan – büyük işlemler artık hiçbir aracı olmadan neredeyse anında yapılabiliyor ve işlemi yapanlar için neredeyse hiç maliyeti yok.

Stellar kendisini kurumsal işlemler için kurumsal bir blok zinciri olarak konumlandırmış olsa da, hala herkes tarafından kullanılabilecek bir açık blok zinciridir. Sistem, herhangi bir para birimi arasında sınır ötesi işlemlere izin verir. Stellar’ın yerel para birimi Lümen’dir (XLM).16 Ağ, kullanıcıların ağ üzerinde işlem yapabilmeleri için Lümen tutmalarını gerektirir.

Stellar, Ripple Labs’ın kurucu üyesi ve Ripple protokolünün geliştiricisi olan Jed McCaleb tarafından kuruldu. Sonunda Ripple’daki görevinden ayrıldı ve Stellar Development Foundation’ın kurucu ortağı oldu.  Stellar Lumens’in piyasa değeri 565 milyon dolar ve Ekim 2021 itibariyle 0,33 dolar değerinde.

Cardano (ADA)

Tam olarak Ethereum veya Bitcoin liginde olmasa da Cardano, satın alınacak en iyi kripto için zorunlu bir aday. Bitcoin ve Ethereum’un yanında piyasa değerine göre üçüncü en büyük. İlk ADA – Cardano blok zincirindeki yerel para birimi – Eylül 2017’de ortaya çıktı ve hem Bitcoin hem de Ethereum’dan daha genç. Cardano’nun çekiciliği çok yönlü: Ethereum’un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson tarafından kuruldu ve anında verildi. Güvenilirlik ve ETH’den farklı olarak, 45 milyarda var olabilecek madeni para sayısında da sert bir sınır var. Diğer birçok kriptoya göre bir başka avantaj: Cardano, kullanıcıları yeni bloklar oluşturmaya teşvik etmek için bir hisse kanıtı protokolü kullanıyor; bu, bazı uzmanların Bitcoin’in iş kanıtı algoritmasından 20.000 kat daha fazla enerji verimli olduğunu tahmin ettiği bir süreç.

Chainlink (LINK)

Chainlink, Ethereum’dakiler gibi akıllı sözleşmeler ile bunun dışındaki veriler arasındaki boşluğu dolduran merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Blok zincirlerinin kendileri, dış uygulamalara güvenilir bir şekilde bağlanma yeteneğine sahip değildir. Chainlink’in merkezi olmayan oracle’ları, akıllı sözleşmelerin dış verilerle iletişim kurmasına izin verir, böylece sözleşmeler, Ethereum’un kendisinin bağlanamadığı verilere dayalı olarak yürütülebilir.

Chainlink’in blogu, sistemi için bir dizi kullanım örneğini detaylandırıyor. Açıklanan birçok kullanım örneğinden biri, belirli şehirlerde devam eden kirlilik veya yasadışı sifonlama için su kaynaklarını izlemek olacaktır. Kurumsal tüketimi, su tablalarını ve yerel su kütlelerinin seviyelerini izlemek için sensörler kurulabilir.19 Chainlink oracle bu verileri izleyebilir ve doğrudan bir akıllı sözleşmeye aktarabilir. Akıllı sözleşme, para cezaları uygulamak, şehirlere sel uyarıları göndermek veya bir şehrin suyunu çok fazla kullanan şirketlere kehanetten gelen verilerle fatura kesmek için kurulabilir.

Chainlink, Steve Ellis ile birlikte Sergey Nazarov tarafından geliştirildi. Ekim 2021 itibariyle Chainlink’in piyasa değeri 13,5 milyar dolar ve bir LINK’in değeri 30,50 dolar.

Binance Coin (BNB)

Coinbase Global Inc. (COIN), konu kripto para borsaları olduğunda medyanın dikkatini çekerken, Binance hacim olarak en büyük küresel borsadır. Binance başlangıçta Ethereum blok zinciri aracılığıyla verilen tokene dayanıyordu, ancak o zamandan beri kendi Binance blok zincirinde yayınlanmaya geçti. Diğer birkaç kripto para biriminde olduğu gibi, 200 milyon ile sınırlandırılmış maksimum BNB arzı vardır. Şu anda, 168 milyondan fazla zaten dolaşımda. Madeni paranın yıllar içindeki yükselişi için bir katalizör, Binance’in toplam arzı %50 oranında azaltma hedefidir. Bu amaçla Binance, arzı azaltmak için üç ayda bir madeni para “yakıyor”. Bu yıl açıklanan üç yanık, 6.016.504 BNB’yi yok etti – bugünün fiyatlarında yaklaşık 2,5 milyar dolara eşdeğer. 2017’deki ilk madeni para teklifinden bu yana, BNB fiyatı 10 sentten yaklaşık 415 dolara yükseldi. Sadece 2021’de madeni para yaklaşık %1.000 arttı.

Wilder World (WİLD)

Şu anda satın alınacak en iyi kripto para birimleri arasında en az bilinen ve en riskli olanı, Mayıs 2021’de piyasaya sürüldükten sonra etraftaki en yeni madeni paralardan biri olan Wilder World’dür. İlk önce ilk şeyler: İhtiyatlı yatırımcılar WILD’i yalnızca küçük, spekülatif bir holding olarak eğlendirmeli – onun eksikliği bir sicili ve 118 milyon dolarlık piyasa değeri (bu listedeki diğerlerinin değeri 7 milyar dolar ile 1,05 trilyon dolar arasında) onu tam bir kumar haline getiriyor. Ancak “ay” olabilecek küçük kriptoları tutmak bazen oldukça kazançlı olabilir. WILD, bir metaverse yaratan Wilder ademi merkeziyetçi özerk organizasyonun yönetişim madeni parasıdır. Dijital sanatçılar, yerel para birimi olarak hareket eden WILD belirteci ile ekosistemde NFT’ler oluşturabilir ve satabilir. Wilder World, sanatçılardan ekosistemde yaptıkları satışlar için ücret almıyor.

Tether (USDT)

Tether, oynaklığı azaltmak için piyasa değerini bir para birimine veya başka bir dış referans noktasına sabitlemeyi amaçlayan kripto para birimleri, sözde stabil coinler grubunun ilk ve en popülerlerinden biriydi. Çoğu dijital para birimi, hatta Bitcoin gibi büyük olanlar bile, sık sık dramatik dalgalanma dönemleri yaşadığından, Tether ve diğer sabit paralar, aksi takdirde temkinli olabilecek kullanıcıları çekmek için fiyat dalgalanmalarını yumuşatmaya çalışır. Tether’in fiyatı doğrudan ABD dolarının fiyatına bağlıdır. Sistem, kullanıcıların diğer kripto para birimlerinden ABD dolarına, normal para birimine dönüştürmekten daha zamanında daha kolay bir şekilde transfer yapmalarını sağlar.

2014 yılında piyasaya sürülen Tether, kendisini “fiat para birimlerinin dijital bir şekilde kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmış blok zinciri etkin bir platform” olarak tanımlıyor. genellikle dijital para birimleriyle ilişkilendirilen oynaklık ve karmaşıklık. Ekiml 2021 itibariyle Tether, toplam 68,3 milyar dolarlık piyasa değeri ve token başına değeri (tahmin ettiniz!) 1 dolar ile piyasa değerine göre beşinci en büyük kripto para birimidir.

Monero (XMR)

Monero güvenli, özel ve takip edilemez bir para birimidir. Bu açık kaynaklı kripto para birimi Nisan 2014’te piyasaya sürüldü ve kısa süre sonra kriptografi topluluğu ve meraklıları arasında büyük ilgi gördü. Bu kripto para biriminin geliştirilmesi tamamen bağış temelli ve topluluk odaklıdır. Monero, ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanarak piyasaya sürüldü ve “halka imzaları” adı verilen özel bir teknik kullanarak tam bir gizlilik sağlıyor.

Bu teknikle, en az bir gerçek katılımcı da dahil olmak üzere bir grup kriptografik imza görünür, ancak gerçek olan, hepsi geçerli göründüğü için izole edilemez. Bunun gibi istisnai güvenlik mekanizmaları nedeniyle, Monero tatsız bir itibar geliştirdi – dünya çapındaki suç operasyonlarıyla bağlantılı. Bu, anonim olarak cezai işlemler yapmak için başlıca aday olsa da, Monero’nun doğasında bulunan mahremiyet de yardımcı oluyor. Dünyadaki baskıcı rejimlerin muhalifleri. Eylül 2021 itibariyle, Monero’nun 245 milyon dolarlık bir piyasa değeri ve 265 dolarlık bir jeton başına değeri var.

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri

Yukarıda listelenen altcoinlerin yanı sıra, diğer birkaç kripto para birimi de önem kazandı. Örneğin, meme tabanlı bir şaka parası olan Dogecoin, Tesla CEO’su Elon Musk coini sosyal medyada tanıttığında ün kazandı. Bitcoin Gold ve Bitcoin SV gibi başka bitcoin çatalları da mevcuttur. Diğer önemli paralar Ripple (XRP), Solana, USD Coin ve Tezos’tur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Mola Zamanı Son Dakika Haberler Teknoloji Dizi Sağlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!