En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Artacak mı? 2022

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Temmuz maaş zammı öncesi yapılan açıklamalar ile emekli maaşları merak edilmeye başlandı. Peki en düşük emekli maaşı artacak mı? En düşük emekli maaşı 2022 Temmuz maaş zammı ile en düşük emekli aylığı ne kadar olacak? En Düşük Dul Maaşı Ne Kadar Olacak? Emekli maaşlarına yapılacak zamlar belli oldu mu? Size yeni emekli maaşları hakkındaki rakamlardan bahsedelim:

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
2022 En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Milyonlarca emeklinin gözü Temmuz ayında yapılacak maaş zammına çevrildi. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek diye merak ediliyor. Emekli maaşları için iki farklı seçenekten bahsediliyor.

  • seyyanen zam
  • 6 aylık enflasyon farkı.

Emekli maaşlarına yapılacak zamlar belli oldu mu?

6 aylık enflasyon farkı hesabına göre en düşük emekli aylığı enflasyon farkıyla 3 bin 365 lira olacak. Bu rakam neye göre belirlendi, hemen anlatalım. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası anketinde 6 aylık enflasyonun yüzde 34,62 olması bekleniyor. Eğer bu beklenti gerçekleşirse en düşük emekli maaşı için 3.365 TL olacak. Ekonomideki gelişmelere göre enflasyonun beklenilenden yüksek çıkması halinde bu rakamın daha da artması bekleniliyor.

Eğer Seyyanen bir zam yapılırsa en düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun cevabı 3 bin TL’nin üzerinde olacak.

En düşük emekli maaşı artacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin en düşük emekli maaşı artacak mı sorusuna evet yanıtını verdi. Vedat Bilgin’in açıklamaları şöyle:

“Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli aylığı artacak. Çalışanlarımız, asgari ücretliler, emekliler, memurlar, kamu personeli, işçi ve memur emeklileri herkes bilsin ki Türk devleti sosyal hukuk devletidir ve çalışanlarını mutlaka korur. Hepsiyle de ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar kamuoyu ile paylaşılacak”

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı 2022

Hesaplamalara göre en düşük emekli maaşı için 3000 TL ile 3.365 TL arasında bir değer bekleniyor.

Dolar Neden Düşüyor? 1 Dolar Kaç Ruble? Altın Neden Düşüyor

2022 yıl başında yüzde 65 zam yapılmış ve en düşük emekli maaşı 2 bin 500 liraya çıkartılmıştı.

En Düşük Dul Maaşı Ne Kadar Olacak?

En Düşük Dul Maaşı Ne Kadar Olacak?
En Düşük Dul Maaşı Ne Kadar Olacak?

Yılbaşında yapılan zamla en düşük emekli maaşı 2500 liraya çıkartılmıştı. 2500 TL sınırı emekliler için dosya bazında uygulanıyor. Ölen sigortalılardan dolayı dul veya yetim aylığı alanların maaşları ise hissesine göre değişiyor.

Yüzde 50 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı 1250 liradan düşük olamıyor. Temmuz maaş zammı sonrası yüzde 34.62’lik enflasyon artışı durumunda  1682 liraya çıkmış olacak.

Yüzde 75 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı ise 1875 liradan 2 bin 524 liraya çıkacak.

 

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir